flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Венеціанська комісія хоче обмежити повноваження ВР та Президента щодо суддів

25 березня 2015, 10:27

Експерти Венеціанської комісії вважають, що Україні слід внести зміни до Конституції, зокрема, виключити роль Верховної Ради з процесу призначення суддів безстроково та звільнення суддів, а також скасувати повноваження Верховної Ради в питанні зняття суддівського імунітету.

Як повідомили “ЗіБ” у прес-службі Адміністрації Президента, експерти ВК також вважають за необхідне внести до Конституції наступні зміни:

 

- зміна складу Вищої ради юстиції таким чином, щоб значна частина або більшість членів становили судді, обрані суддями;

- виключення з Конституції повноважень Президента утворювати та ліквідувати суди.

 

Окрім того, у ВК звернули увагу на те, що на рівні закону можуть бути вдосконалені положення про переведення суддів без конкурсу у випадку реорганізації або ліквідації судів, використання мов у судовому процесі. У питанні процедури кваліфікаційного оцінювання суддів для підтвердження їх здатності відправляти правосуддя, експерти, відмітивши наявні підстави запровадження такої процедури, звернули увагу на важливість дотримання принципу незалежності суддів при її реалізації, та забезпечення відповідності наслідків непроходження цієї процедури європейським стандартам.

 

Водночас, у висновку, підготовленому експертами Венеціанської комісії, була надана позитивна оцінка нещодавно прийнятому Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд». Зокрема, експертами Венеціанської комісії було зазначено: «Загалом Закон є логічним, добре побудованим і таким, що слідує попереднім рекомендаціям Венеціанської комісії у багатьох питаннях. Посилення ролі Верховного суду як гаранта єдності судової практики, наголос на формальному характері ролі Президента в призначенні суддів на початковий термін, запровадження переліку підстав для відповідальності за «порушення присяги» для виключення надмірно широкої дискреції дисциплінарних органів, запровадження шкали санкцій щодо дисциплінарної відповідальності, яка дозволяє застосовувати санкції пропорційно, та детальні положення про кваліфікаційне оцінювання суддів перед призначенням безстроково або підвищенням є прикладами позитивних змін, запроваджених в Законі».

 

Також у висновку експерти схвалили вдосконалення порядку формування Вищої ради юстиції та процедури призначення суддів на посаду.

 

 

Коментуючи висновки Венеціанської комісії, Заступник Глави Адміністрації Президента та Координатор Ради з питань судової реформи Олексій Філатов зазначив, що надані рекомендації будуть враховані при подальшій розробці змін до Конституції України та реформуванні системи судоустрою і судочинства.