flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Презентовано результати моніторингу незалежності суддів в Україні

22 грудня 2014, 09:29

16 грудня 2014 року Центром суддівських студій проведено круглий стіл "Презентація та обговорення результатів Моніторингу незалежності суддів в Україні", який проводився спільно з Радою суддів України за фінансової підтримки уряду Швеції.

Опитування суддів та адвокатів щодо дотримання конституційного принципу незалежності суддів в Україні відбулося у вересні-жовтні 2014 року.

Учасники круглого столу обмінялися думками щодо впливу на суддів, фактів перешкоджання їх діяльності, стандартів суддівської незалежності.

У круглому столі взяли участь голова Ради суддів України Валентина Сімоненко, судді Верховного Суду України Василь Гуменюк та Марина Кліменко, заступник голови Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ Євген Літвінов, заступник голови Вищого господарського суду України Сергій Могил, заступник голови Вищого адміністративного суду України Михайло Смокович, судді, голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков, голова Державної судової адміністрації України Зеновій Холоднюк, науковці, представники міжнародних організацій та ЗМІ.

За результатами опитувань 69,3% з 1311 опитаних суддів різних судів і різних юрисдикцій відзначають, що їм відомі факти намагання вплинути на позицію суду на час розгляду ним судової справи.

Так, за даними моніторингу найбільший вплив неправомірного втручання походить від учасників мітингів і пікетів – 61,5%, представників політичних партій – 48,2%, представників ЗМІ – 47,3%, народних депутатів – 45,4% та представників громадських організацій – 45,4%.

Як відзначають експерти, таке втручання відбувається під час розгляду суспільно резонансних справ. Якщо говорити про показники по судових інстанціях, то найбільша кількість таких фактів відзначають судді вищих спецсудів – 77,8%, на другому місці судді апеляційних судів – 72,6% і судді місцевих судів – 67,6%. Слід зазначити, що в рамках моніторингу проходило опитування і адвокатів (117). Так, у своїх відповідях щодо неправомірного втручання в діяльність суду під час судового розгляду 91,7% адвокатів констатували, що їм відомі подібні факти. На думку адвокатів найбільш «впливовими» особами на рішення суду є голови судів, в яких розглядається справа (76,1%), такий же показник мають і прокурори; керівники та судді судів вищих інстанцій – 65%, народні депутати – 59,8%, сторони у справі та їх представники – 58,1%.

Голова Ради суддів України наголосила: "Питання довіри до судової влади належить не лише до компетенції суддів та працівників установ судової системи, це питання ширше і глибше, і воно стосується всіх гілок та органів влади. Змінити ставлення громадськості до судів можливо лише через спільну діяльність та бажання змін", – сказала Валентина Сімоненко.